Gezi Rehberi

Jakarta’da Gezilecek Yerler

Jakarta’da Gezilecek Yerler, Jakarta’da Gezi Rehberi, Endonezya’nın Jakarta Kenti, Jakarta’ya gidince nereler gezilir, Gezi Rehberinde Jakarta, Jakarta ve Endonezya, Jakarta’nın güzel yerleri, Jakarta’da bir gün

Yaklaşık 12 Milyon nüfusu olan Jakarta’da Hristiyanlık, Hinduizm ve Budizm dinlerinden olan kesimler bulunmaktadır. Bir turist olarak bu tarz derin bir geçmişe sahip bir yeri gezmek heyecan verici olsa gerek. Ülkede birçok tarihi yapı ve mimari bulabileceğiniz gibi eşsiz güzelliğe sahip yerlerde görebilirsiniz. Dünya’nın en kalabalık 5 ülkesinden biri olan Endonezya’nın başkenti Jakarta’yı pembe bisikletlerle gezmeye ne dersiniz?

Aşırı kalabalık olan bu şehirde rahatça gezebilmek için Jakarta meydanında bulunan rengârenk bisikletleri tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda İdari Finans işlerinizi bu meydanda halledebileceğiniz gibi turistik olarak da tam bir şehir merkezi. Jakarta şehir merkezi Central Jakarta olarak geçmektedir. Kalabalık nüfusu ve devasa coğrafi konumundan dolayı, şehir içerisinde gezebilmek için mutlaka toplu taşıma araçlarını kullanmanız gerekiyor. Hiçbir yere yürüyerek gidemiyorsunuz.

Endonezya turu için ilk akla gelen isim her ne kadar Bali adası olsa da Jakarta es geçilemeyecek kadar önemli bir lokasyon. Öncelikle ülkenin başkenti olması bu aşamada ciddi bir standart yaratıyor. Java adasının kuzey batısında kalan Jakarta aynı zamanda bir kültür başkenti olma özelliğine sahip. Mesela şehirde 200’ün üzerinde konuşulan dil olduğunu söylemek mümkün.

Endonezya Manzara Resmi
Endonezya Manzarası

Güneydoğu Asya baz alındığında bu bölgenin en büyük şehri diyebiliriz. Bunu hem popülasyon hem de kültürel ve ekonomik faaliyetlerinden ötürü söylemek mümkün. Gece hayatı için bölgenin tartışmasız lideri olmakla beraber günün hiç bitmediği Endonezya‘nın simgeleri arasında bulunuyor. 24 saat boyunca hayatın hiç durmadan devam ettiği şehirde gezebileceğiniz çok sayıda nokta var. Zira Jakarta’da gezilecek yerler için odak noktası eğlence oluyor.

Jakarta’da Ulaşım Araçları

Şehrin büyüklüğünden dolayı yürüyerek gezebilmeniz pek mümkün değil. Bunun için hem trafik sorununu azaltmak hem de daha pratik olması amacı ile mavi renkte motosiklet taksiler bulunmaktadır. Motosiklet taksiler Endonezyalılar tarafından Blue Bird olarak bilinir. Bir yerden bir yere gitmek için bu genel olarak bu taksileri tercih etmeniz gerekir. Ayrıca taksileri daha ucuza kullanabilmek adına Endonezya’da Go – Jek adında bir uygulama vardır. Bu uygulamayı sizde cihazınıza indirebilirsiniz. Endonezya kökenli bir firma tarafından geliştirilen bu uygulamalar sayesinde ülke içerisinde en uygun fiyata ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Yaklaşık 10 kilometrelik bir mesafeyi, 1 dolara kat edebiliyorsunuz.

Jakarta’da Nerelere Gidebilirim?

Doğal güzellikleri ve görülmeye değer eşsiz tarihi ile Jakarta’da çok güzel bir gezintiye çıkacağınıza emin olabilirsiniz. Jakarta’da gördükçe merak edeceğiniz birçok eser bulunmaktadır. Jakarta’da gidebileceğiniz yeri listelersek;
⦁ Monas (Ulusal Anıt) – Glodok
⦁ Ulusal Tarih Müzesi – Ancol
⦁ İstiklal Camii – Mini Endonezya
⦁ Jakarta Katedrali – 1000 Adalar (Thousand Islands)
⦁ Mahkamah Agung
⦁ Pasar Baru
⦁ Kota

Monas (Ulusal Anıt) – Jakarta

Monas Ulusal Anıtı
Monas Manzarası

Eski Devlet Başkanı Skarno tarafından yaptırılan bu anıt, 1961 yapımıdır. O dönemlerde yapımı bir süre devam eden anıt sonunda bitirilmiş, Bağımsızlık anıtı olarak adlandırılmıştır. Endonezya’nın en turistik yeri olarak kabul edilir. Yaklaşık 132 metre bir yüksekliğe sahip olan anıt Jakarta’da Merdeka Meydanında bulunmaktadır. Anıtın tepesinde altından yapılmış folyo ile kaplı alev vardır.

Ulusal Tarih Müzesi – Jakarta

Ulusal Tarih Müzesi
Ulusal Tarih Müzesi

İçerisinde koca bir tarihi barındıran müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Konum olarak tarif etmek gerekirse, Merdeka meydanında yer alan ulusal anıtın yakınlarındadır.

İstiklal Camii– Jakarta

İstiklal Camii Resmi
İstiklal Camii

22 Şubat 1978 tarihinde açılmış olan istiklal camii, Güneydoğu Asya’nın en büyük camiidir. İstiklal Camii, Merdeka Meydanında bulunmaktadır. Endonezya’da başkentte bulunan bu camii, bağımsızlığı simgelemesine adına İstiklal ismini almıştır. Tam olarak 5 katı bulunan camide aynı anda 300bin kişi namaz kılabiliyor. Fakat ilginç olarak istiklal camii, ibadet dışında konferans sergi gibi etkinliklerde de faaliyet gösteriyor.
Özellikle Türkiye’den giden turistlerin fazlasıyla ilgisini çeken İstiklal Camii aynı zamanda Mescidi İstiklal olarak da anılıyor. Devasa bir cami olarak 12 sütun üzerinde duran gövdesi, 45 metrelik kubbesi ve 5 kattan oluşan mimarisi ile ben buradayım diyor. Bir baktığınızda bir kez daha bakmak isteyeceğiniz bir yapı olduğundan şüphe yok. Jakarta camii ve diğer dini inançlara ait yapılar bakımından bir hayli zengin.

Wisma 46 – Jakarta

Wisma 46
Wisma 46 Manzarası

Jakarta’da görülecek yerler arasında Wisma 46 mutlaka yer almalıdır. Bu bir noktada Dubai’de yer alan Burj Halifa ne ise o anlama geliyor. Hem Jakarta’nın hem de Endonezya’nın en yüksek binası konumunda. 262 metrelik yüksekliğiyle 46 katlı bir gökdelen olarak şehrin merkezinde bulunuyor. Şehrin her noktasından görülebiliyor oluşu ise özellikle şehrin simgelerinden birisine dönüşmesini sağlamış.

Gedung Kesenian Jakarta

Gedung Kesenian Jakarta Binası
Gedung Kesenian Jakarta

Jakarta sanat tiyatrosu özellikle tiyatroya, konserlere ve sergilere meraklıysanız sizi kendinizden geçirebilir. Geçmişine bakıldığında Hollanda sömürüsü esnasında inşa edilmiş olması burayı daha da anlamlı kılıyor. Sanattan hiçbir koşulda kopmamış bir halk olarak kültürel zenginliklerin meyvelerini her zaman topluyorlar. Mesela Jakarta tarihi yerler arasında önemli olan İstiklal Camii ile tiyatro oldukça yakın. Yine aynı noktada Jakarta Katedrali bulunuyor.

Jakarta Katedrali

Jakarta Katedrali Manzarası
Jakarta Katedrali

Tıpkı İstiklal Camii gibi heybetli görüntüsüyle dikkat çekiyor. 1901’de inşa edilmiş olması ve mimarisi Romanesk dekorunda yanarak yapılmış. Ki zaten Roma Katolik cemaatince Jakarta’ya inşa edilmiş.

Merdeka Meydanı– Jakarta

Merdeka Meydanı
Merdeka Meydanı Manzarası

Hollanda sömürüsünün bitmesi ile beraber özgürlük ve bağımsız anlamına gelen Merdeka ismi bu meydana verilmiş. Şehrin göbek noktası olması, 75 hektar gibi inanılmaz bir büyüklüğe sahip olması ve Jakarta’nın en güzel yerleri arasında sayılması burayı özel kılıyor.

Bin Adalar– Jakarta

Bin Adalar Manzara resmi
Bin Adalar Manzarası

Bir ada ülkesi olan Endonezya’nın başkenti Jakarta’ da ada ziyareti yapmamak olmazdı. Çünkü bin adalar ismiyle bilinen, irili ufaklı 110 adaya ev sahipliği yapan bir bölge var. Endonezya‘da Kepulauan Seribu ismiyle görebilirsiniz. Bir ada zinciri olarak karşımıza çıkan bin adaların 13 tanesinde yaşayan insan var. Adaların 11 tanesi ise tatil köyü olarak özel işletmedir. 23 ada ise kişisel varlık olarak bireysel olarak satılmış. Buralara hiçbir şekilde giriş yetkisi bulunmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu