Haberler

Endonezya Neresidir? Endonezya Hakkında Bilgi.

Endonezya, Güneydoğu Asya ve Arasında bir ülke Okyanusya, Hint ve Pasifik okyanusları. Sumatra, Java, Sulawesi ve Borneo (Kalimantan) ve Yeni Gine (Papua) bölgeleri de dahil olmak üzere on yedi binden fazla adadan oluşur. Endonezya, 1.904.569 kilometrekare (735.358 mil kare) ile dünyanın en büyük ada ülkesi ve kara alanı itibariyle 14. en büyük ada ülkesidir. 270 milyonun üzerindeki nüfusu ile Endonezya, dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi ve aynı zamanda en kalabalık Müslüman çoğunluk ülkesidir. Dünyanın en kalabalık adası olan Java, ülke nüfusunun yarısından fazlasına ev sahipliği yapıyor.

Egemen devlet bir başkanlıktır, seçilmiş bir yasama organıdır, anayasal bir cumhuriyettir. Beşi özel statüde olmak üzere 34 vilayet bulunmaktadır. Ülkenin başkenti Cakarta, dünyanın en kalabalık ikinci kentsel bölgesidir. Ülke, Papua Yeni Gine, Doğu Timor ve Malezya’nın doğu kesimi ile kara sınırlarını paylaşıyor. Diğer komşu ülkeler arasında Singapur, Vietnam, Filipinler, Avustralya, Palau ve Hindistan’ın Andaman ve Nicobar Adaları bulunmaktadır. Endonezya, büyük nüfusa ve yoğun nüfuslu bölgelerine rağmen, dünyanın en yüksek biyolojik çeşitlilik düzeylerinden birini destekleyen geniş vahşi yaşam alanlarına sahiptir.

Endonezya takımadaları, Srivijaya ve daha sonra Majapahit’in Çin anakarasından ve Hindistan alt kıtasından kuruluşlarla ticaret yaptığı en azından 7. yüzyıldan beri ticaret için değerli bir bölge olmuştur. Yerel yöneticiler, ilk yüzyıllardan itibaren yavaş yavaş yabancı etkileri benimsedi ve Hindu ve Budist krallıkları gelişti. Sünni tüccarlar ve Sufi alimler İslam’ı tanıttı, Avrupalılar ise sömürge yoluyla Hıristiyanlığı tanıttı. Bazen Portekizliler, Fransızlar ve İngilizler tarafından kesintiye uğratılsa da Hollandalılar, takımadalarda 350 yıllık varoluşlarının çoğunda en önde gelen kolonyal güçtü. Ulus devlet olarak “Endonezya” kavramı 20. yüzyılın başlarında ortaya çıktı ve ardından Endonezya’nın Bağımsızlığını ilan ettiği 1945’te doruk noktasına ulaştı. Ancak Hollandalılar, iki ülke arasındaki silahlı ve diplomatik bir çatışmanın ardından Endonezya’nın egemenliğini 1949 yılında tanındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu