Kültür & Mutfak

Endonezya Kültürü ve Mutfağı

Endonezya yemeği, Endonezya kültürü, yemek ve Endonezya, Endonezyalılar ne yer, Endonezya da kültür,

Bir ülke içerisinde yaşayan insanların yemek alışkanlıkları, ülkede yaşayan toplumun çokluğu ile alakalıdır. Eğer tatiliniz için Endonezya’yı seçtiyseniz, belli başlı konularda zorluk çekebilirsiniz. Zorluk çekeceğiniz ve zorlanacağınız konu ise, şüpheniz yemekler olacaktır. Kalabalık ve insan trafiğinin aşırı fazla olduğu bu ülkede, neredeyse herkesin farklı farklı yemek anlayışı var diyebiliriz. Bunun sebebi, Endonezya’nın tarihine bakıldığında birçok topluluğun zamanında bu ülkede yaşamış ve gelenek göreneklerini toplumlara bırakmaya çalışmış olmasıdır. Bunun için Endonezya’da çok farklı tatlar bulabilmek mümkün. Fakat Türklerin damak tadına hitap eder mi? Orası tartışılabilir. En Azından Endonezya’ya gitmeden yiyebileceğiniz yemekleri görmek için bu makaleye göz atmanızı öneririz.

Endoneyza da Kültür

Endonezya, Asya kıtasında bulunup Uzakdoğu rotalarının değişilmez tatil ülkelerinden birisidir. Cumhuriyetle yönetilen bir ada ülkesidir. Toplamda 17.508 resmi kayıtlı adası bulunmaktadır. Kültürel mirası çok zengin olan ülkede 273 milyon insan yaşıyor. Bu nüfus oranıyla dünyada en kalabalık dördüncü ülke olma unvanını elinde barındırıyor. Ayrıca kültürel detaylarına inerken en çok Müslüman nüfusa sahip ülke olduğu detayına da değinmek gerekiyor.

Kültürel anlamda zengin olmalarının ana sebeplerinden birisi çok fazla zanaatkâr barındırmasıdır. Endonezya’da halkın büyük çoğunluğu dokuma ve oya gibi işçiliklerde son derece başarılıdır. Görsel sanatlar ve el sanatları yönünden bu kadar başarılı olmaları renk, desen ve sanat algılarını uç noktalara çıkarmıştır.

Bunu kültürlerinin bir parçası olarak görmeleri yaşamlarına da yansımıştır. Örneğin Endonezya evleri oldukça meşhurdur. Ayrıca ülkeyi ziyaret eden bir turistin Batık ismini verdikleri kültürel değere sahip kumaşlardan almaması neredeyse imkânsızdır. Burada sokak yaşantısının çok ön planda olması ve hemen her sokakta satıcılara denk gelmenizin de payı var.

Endonezya Yemekleri

Endonezya’da yemek yenilen yerlere dikkat etmek gerekir. Birçok kesimden toplum yaşadığı için, bizim damak tadımıza hitap etmeyen ya da inancımız gereği yemememiz gereken yemekleri farklında olmadan yiyebiliriz. Damak tadımıza hitap edebilecek yemeklerin yanı sıra, gezip vakit geçireceğiniz bir ülkenin gelenek ve göreneklerini yakından tanımak için, ülkenin ulusal yemeklerini araştırıp yiyebilirsiniz. Endonezya’nın birçok bölgesinde bulabileceğiniz gado-gado, sate, nasi goreng, ve soto yemekleri ülkenin ulusal yemekleri olarak bilinir. Bu yemekleri genel olarak Çin mutfağına benzetebilirsiniz. Ulusal yemeklerden birisi olan sate damak tadınıza hitap edebilir. Tüm ülke tarafından bilinen sate, Endonezya halkının da tükettiği popüler bir yemektir.

Herhalde dünya genelinde en değerli mutfaklardan birisi Uzakdoğu mutfağıdır. Ancak o kadar geniş bir yelpaze söz konusu ki bu kültürü birkaç ayrı gruba ayırabiliyoruz. Endonezya mutfağı özellikle komşularıyla etkileşim içerisinde olduğunu kanıtlayabiliyor. Bir ada ülkesi olarak doğrudan komşu olduğu ülkeler Papua Yeni Gine, Malezya ve Doğu Timor iken dolaylı yoldan komşuları ise Avustralya, Filipinler, Singapur, Nİkobar ve Andaman adalarıdır.

Mutfağında da bu geniş kültürün izlerini bize yansıtmaktadır. Baharat adası denildiğinde ilk akla gelen isim Endonezya olduğu için mutfağında ağır bir baharat kullanımı hakimdir. Hint Cevizi ve karanfil ise önemli takımadalardan birisi olan Maluku menşei olarak Asya’ya yayılmıştır.

Endonezya ulusal yemeği içinse birkaç alternatiften bahsetmek mümkündür. Gado-gado ve nasi goreng ülkenin her karışında bulabileceğiniz seçeneklerdir. Sato ve soto için de aynı şeyi söylemek mümkündür. Endonezya’nın bazı bölgeleri hariç kısmında gelişmiş bir restoran kültürüne rastlamak mümkündür. Fakat bazı bölgelerinde halen daha elle yenilen yiyecekler gömeniz ve yemek kültürünün ilk anlarına tanıklık etmeniz mümkün olabilir.

Endonezya da Mutfak

endonezya yemeği resmi

Mutfağında pirinç, baharat ve karbonhidrat odaklı ürünler vazgeçilmez alternatiflerdir. Ayrıca Endonezya yemekleri yerfıstığı sosu ve Hindistan cevizi sütü gibi yöresel lezzetlerle farklı bir damak tadı oluşturabilir. Yine sambal ismiyle ikram edilen acı sos ne yediğinize bakılmadan masadaki yerini alır.

Ülkede doğu ve batı kıyısı arasında ciddi kültürel farklar söz konusudur. Dolayısıyla bu farklılıklar zaman içerisinde mutfağa da yansımış. Örneğin Endonezya’nın büyük bir kesiminde çatal, kaşık ve bıçak kullanımı yaygın olsa da yolunuz Batı Cava ya da Batı Sumatra’ya düşerse elle yemek yemeniz gerekecektir. Buralarda yemek servislerinde çatal kaşık bulunmaz. Aksine içilebileceğini düşüneceğiniz, içerisinde limon dilimleri olan bir su kabı ile yemek servisi yapılır. Bu kap yemeği elinizle yerken elinizi temizlemek için masaya getirilir.

Endonezya ziyafetleri ise tüm dünyada bilinen bir unsura dönüşmüştür. Burada Tumpeng ve Rijstafel ülke sınırlarını aşan bir üne ulaşmıştır. Tumpeng etrafı farklı sebzelerle donatılmış bir pilav türüdür. Benzer şekilde Rijstafel için de pilav masası tanımı yapılır. Ancak Endonezya’da sokak lezzetleri en dikkatinizi çeken detay olabilir. Çünkü makarna olarak bakmie, kızartılmış balık cipsleri için pempek, köfte için bakso, kızartılmış makarna veya pilav için mie goreng ve nasi goreng, kızartılmış köfte için batagor, tavuk çorbası için bubur ayam tüketmeden Endonezya’dan geri dönmeyin.

Sate

Aslında biz Türklerin biraz olsun damak tadına uyan bir Endonezya yemeğidir. Mangalda pişirilmiş tavuktan yapılır. Basit bir yemek gibi görünse de, lezzetlidir. Tavuğun mangalda birkaç dakika bekletilmesi ve dinlendirilmesi ile yapılan bu yemeğin asıl sevilmesinin nedeni üzerindeki sostur. Tavuğun üzerindeki sos Endonezyalılar tarafından oldukça beğenilen soya fıstığı sosudur. Çin yemeklerinde de ya da soslarında da soya fıstığı kullanılır. Ulusal yemek olarak bilinen satenin tadı biraz Çin damak tadına benzemektedir.

Genel olarak Endonezya mutfağı aslında lezzetli bir mutfaktır. Bunun sebebi ise Hint, Portekiz, Arap, Hollanda ve İngiliz mutfaklarının geleneksel mutfakla harmanlanmasıdır. Oldukça zengin ve farklı lezzetlere sahip olan Endonezya Yemeklerinde şaşırtıcı da olsa ana yemek pirinçtir. Ana yemek olarak yedikleri pirincin yanında diğer tüm yemekleri acı sos kullanarak tüketirler.

Endonezya Kültürü

Endonezya denilince akla ilk olarak Bali adası gelir. Bali adası, turistler için eğlence doğa alışveriş ve tarih demektir. Bali adalarında istediğiniz birçok şeyi yapabilirsiniz. Endonezya’da 24 saat açık market bulmak mümkündür. Endonezya’da Müslümansanız İslam geleneğine göre her sabah duş alınmalıdır. Duş alınmadan yeni bir güne başlamak mümkün değildir. Ülke genelinde çok fazla sokak sanatçısı bulunur. Aynı zamanda ülke içerisinde yer alan nüfusun neredeyse yarısı köylerde yaşamaktadır. Endonezya halkı Batik adı verilen birçok rengin bulunduğu kumaşları işlerler ve satarlar. El sanatına düşkün olan halk kumaş ve dokuma işlerinde de oldukça iyidir.

Endonezya Yaşam Tarzı

Ülkelerin kendilerine ait yaşam tarzlarının bulunması gerçekten orayı hissetmek için önemli bir faktördür. Endonezya yaşam tarzı ele alındığında ise hem kurallardan hem de özgürlükten bahsetmek mümkün olabiliyor. Nüfusun büyük kısmının Müslüman olması İslam dininin ülke çapında yaygın olmasına sebeptir. Bu doğrultuda ülkede temizliğe fazlasıyla özen gösterilir. Duş almadan yeni bir güne başlayan bir Endonezyalı görme şansınız yoktur.

Ayrıca Endonezya’da sabah saatleri çok hareketlidir. Keza gün 06.00 itibariyle başlar. Aslında gün hiç bitmemiş diye de tanımlayabiliriz. Çünkü gece hayatı açısından en önemli eğlence merkezlerinden birisi olarak anılır. Sadece eğlenceyle sınırlı olmayan bu 24 saat yaşam formu genel ihtiyaçlarınız için de geçerlidir. Örneğin bir market, restoran ya da cafe bulmanız için saatin kaç olduğuna asla bakmazsınız. Muhakkak her sokakta açık bir yer olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu