Gezi Rehberi

Endonezya Bali Gezilecek Yerler

Bildiğiniz üzere Endonezya’nın büyük bir coğrafyaya yayıldığından bahsetmiştik. Genelde Endonezya’ya gitmeyen ya da gitmeyi düşünen turistler, bu ülkenin ada parçası üzerine kurulduğunu düşünerek büyüklüğünü hafife almaktadır. Fakat ciddi anlamda Bali bile oldukça büyüktür. Ada olmasına aldanıp 1 hafta gibi kısa bir sürede burayı gezip bitirebileceğinizi sanmayın. Bali adasında eşsiz manzaralar, doğaüstü güzelliklerin tadını çıkaracaksınız. Gezmekle bitiremeyeceğiniz, nerdeyse birçok ülkeden daha farklı hissettirecek Bali Adası, sanki dünyanın sekizinci harikası gibi.. Bu adada sizi haftalarca oyalayacak etkinlikler, yapılar, aktiviteler var. Gittiğiniz ülkenin aktiviteleri ve etkinlikleri ile o ülkenin kültürünün yansımasını görebilirsiniz. Bali adasında da tam olarak böyle bir durum mevcut. Endonezya’ya gittiğinizde Bali adasındaki etkinliklere ve eğlenceli organizasyonlara mutlaka katılmanızı tavsiye ederiz.

Bali Adası

Uzakdoğu’nun incilerinden birisi Endonezya ise ada ülkesinin en görülmeye değer yeri Bali olacaktır. Bali adası oldukça turist çeken bir bölge olmakla beraber uluslararası tatil rotalarında da en çok tercih edilen seyahat noktaları arasındadır. Bali’de gezilecek yerler içinse pek çok seçeneğiniz var. Çünkü kültürel mirası çok güçlü olan bir ülkeden bahsediyoruz ve aynı zamanda eğlence sektörü yönünden de en güçlü örneklerden birisidir.

Bu kapsamda Bali adasında eğlence başta olmak üzere katılabileceğiniz aktiviteler, gezebileceğiniz tarihi yerler ve mutlaka görmeniz gereken kültürel mirasları bir araya getiriyoruz.

Bali Adasında Nerelere Gidebilirim?

endonzeya adası

Her köşesi cenneti andıran, tarihi ve yaşanmışlıkları ile merak uyandıran bu güzel ülkede Bali adası tüm turistlerin uğramak istediği yerlerden birisidir. Bali adasında gidebileceğiniz yerler;

  • Menjangan                                            – Jungle Fish
  • Pemuteran                                            – Ubud Palace
  • Aling-Aling Şelalesi                               – Monkey Forest            
  • Git Git Şelalesi                                       – The Yoga Barn
  • Banyumala İkiz Şelaleler                      – Bambu Indah Resort
  • Wanagiri Selfie Park                              – Permata Ayung Private Estate
  • Handara Kapısı                                       – Tanah Lot
  • Ulun Danu Beratan                                – Canggu
  • Jatiluwih Prinç Tarlası                            – The Practice
  • Alila                                                           – The Lawn

Listelemiş olduğumuz yerlere giderek Bali adasının keyfini sürebilirsiniz. Listede belirtmiş olduğumuz yerlere gitmeniz bile haftalarınızı alacaktır.

Seminyak

Seminyak, Bali adasının merkez noktalarından birisidir. Ülkede metrekare başına düşen otel sayısı burada zirvededir. Turistik seyahatlerde hem konaklama hem de aktivite bakımından ilk tercih olması bundan kaynaklanır. Sörf için önemli bir nokta iken restoran, otel, SPA ve eğlence açısından da turistleri memnun etmektedir.

Kuta Plajı

Plaj olarak önemli bir nokta olmasından ziyade dünyada sörf için en ideal yerler arasında gösterilmektedir. Özellikle su sporlarına ilgisi olanlar ve sörf yapmak isteyenler için Bali’de gidilmesi gereken yerler arasında sayılabilir.

Ubud

Ubud için Bali’nin kültür noktasının büyük patlaması demek yanlış olmayacaktır. Pirinç tarlaları üzerinde dağ yamaçlarında yer alan Ubud aynı zamanda sanat müzesini içerisinde barındırıyor. Kültüre, tarihe ve sanata ilgi duyanların ayrılmak istemeyecekleri bir yere dönüşüyor.

Jatiluwih

Kırsala ve doğaya meraklılar içinse Jatiluwih kesinlikle Bali’de görmeniz gereken bir noktadır. Pirinç tarlaları alışık olduğunuzdan çok daha farklı bir düzene sahiptir. Ayrıca bölgede gezerken kültürel bir doyum noktasına ulaşabilirsiniz. Ancak asıl önemli olan nokta batısında efsanevi bir manzaraya bakabilme şansınızın olmasıdır.

Kiadan Pelaga

Bali’de yerel halkın yaşadığı bir köy olan Kiadan Pelaga sizi bambaşka bir dünyaya götürecek. Çünkü burada yalnızca yerel halk yaşıyor. Dolayısıyla onlarla tanışma imkânı bulup pirinç tarlaları arasında gezinebilirsiniz. Kahve yetiştirmenin tüm inceliklerini öğrendikten sonra hayatınızda içtiğiniz en lezzetli kahvelerden birisini yudumlayabilirsiniz. Bali tatili sırasında mutlaka yapılması gereken bir aktivite olduğunu söylemek gerekiyor.

Menjangan

Menjangan, Menjangan adası olarak da bilinir. Bali adasının tam olarak 5 mil kuzeybatısında yer alan, Endonezya’da bulunan takımadaların küçük bir parçasıdır. Genel olarak bu tür yerlerin bir efsanesi ya da bir hikâyesi olur. Siz değerli okuyuculara olayın heyecanının kaçmaması adına tek bir ipucu vereceğim. Endonezya dilinde Mejangan, ‘’Geyik’’ anlamına gelmektedir. Tarihte birçok olaya göğüs germiş olan bu ülkenin vahşi geyikler ile alakalı bir geçmişi bulunuyor.

Pemuteran

Bali adasının bir diğer harikası olan Pemuteran, turistler tarafından ilgi gösterilen bir köydür. Bildiğiniz köylere benzeyen Pemuteran da çok sayıda sahil beldesi vardır. Ayrıca konumu itibari ile Lovina ve Batı Bali Milli Parkı’na oldukça yakındır. Bundan dolayı bu köye ilginin artması kaçınılmazdır.

Aling – Aling Şelalesi

Konum itibari ile Bali adasının kuzey bölümünde yer alır. Aling- Aling Şelalesi Ubud merkezinde, Dan Bretan Tapınağı yakınlarındadır. Görülmesi gereken bir yer olmakla birlikte, doğanın içinde gizlediği muhteşem büyüleyici bir manzaraya sahiptir.

Sekumpul Şelalesi

Doğal güzellikleri saymakla bitmeyen Bali adasının gözde manzaralarından birisi de Sekumpul Şelalesindedir. Bu Şelaledeki olağan üstü görüntü, tam 7 şelalenin birleşimi sonucu 100 metre yükseklikten aşağı akan ve şelalenin yaratmış olduğu ambians’ın doğa ile harmanlanmasından kaynaklıdır. Bali adasını ziyaret edip mutlaka gitmeniz gereken nadide yerlerden birisidir.

Pura Besakih

Bir tapınak olan Pura Besakih aynı zamanda Endonezya‘nın en büyük dağının yani Gununh Agung’un yamaçlarında yer alıyor. Eski bir inanışa göre dağda yaşayan bir ejderha vardır. Tüm adayı kötülüklerden uzak tuttuğuna inanılır.

Lovina

Lovina diğer tüm plajlardan kendisini ayıran bir özelliğe sahip. Siyah renkte volkanik bir kuma sahip ve uzunluğu 7 kilometreyi aşıyor. Ayrıca kuzey hattında olduğundan ötürü dalış merkezi olarak anılıyor.

Sanur

Sanur plajını ziyaret ettiğinizde temiz bir kumsal, dalgasız bir deniz, palmiye ağaçlarının gölgesi ve tarihin kalıntıları sizi bekliyor olacak. Le Mayeur müzesi ile beraber Blanjong tapınağı burada bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu